SEO Optimizasyonu

Fiziki Dünya hepimizin bildiği üzere belirli kurallar çerçevesinde yaşamların sürdürüldüğü bir yer. Tıpkı üzerinde yaşadığımız gezegende olduğu gibi dijital dünyanın da en önemli algoritması Seo optimizasyonu olarak adlandırılan kurallar bütünüdür. Dilerseniz hemen konuya geçelim ve ne kadar önemli bir algoritma olduğunu sizlerle paylaşmaya çalışalım. “Search Engine Optimizasyon” kelimelerinin kısaltılmasından oluşan Seo kriterleri bir bakıma dijital yaşamın disipline edilmesini sağlıyor diyebiliriz. İlk olarak Google tarafından geliştirilen ve hâlihazırda akıllı botlar tarafından denetlenen bu sistem, içerik ya da Script tarzı tüm uygulamaların yanı sıra, temel html şablonunun da dâhil olduğu bütün bir web sisteminin kontrol altına alınmasını sağlamıştır. Dolayısıyla Seo kriterlerini çok basit bir anlatımla, orijinal, özgün ve tüm lisanslı çalışmalar olarak özetlenebilir.

İç Seo ve Dış Seo Uygulamaları Birbirine Karıştırılmamalıdır

Öncelikle izin verirseniz SEO uygulaması, web sayfalarına ne kazandırır veya tam tersi Seo kural ihlali yapılması neleri kaybettirir? Kısaca bu konuya değinelim. Daha sonra son derece önemli gördüğümüz iç seo konusundan başlamak üzere bu iki kavramın ayrıntılarına geçelim. Şimdi lütfen kendimizi bir internet ziyaretçisi olarak düşünelim ve ihtiyacımız olan bir konuda web sayfalarını gezmeye başlayalım.  Bilgi edinmek üzere gezintiye çıktığımız web sayfalarının tamamında aynı resim, aynı makale veya aynı video gösterimi yapılıyor. Bu durumda internet ziyaretçisinin değişik sayfaları ziyaret etmesi için hiçbir neden kalmamış oluyor. Dolayısıyla Seo kuralları geliştirilmemiş olsaydı ziyaretçinin sadece bir siteye girerek, doğru veya yanlış olduğu tartışmaya açık yayınlar ile karşılaşması gerekecekti. İşte arama motoru bootlarının düzenli olarak web sayfalarını kontrol ettiği ve iç seo olarak adlandırılan algoritma burada devreye giriyor ve oldukça katı bir şekilde uygulanıyor. 

Seo Kriterlerini Akıllı Programlar Denetliyor

Akıllı programlar yaptıkları bu denetimlerde farklı sitelerden kopya içerik paylaşımında bulunan web sayfalarını arama motorlarına rapor ediyor ve arama motoru da kendisi üzerinden akan ziyaretçileri artık bu kopya içerik yayınlayan sayfalara yönlendirmiyor. Tabi bir web sayfasının ilk 3-5 sayfada yer almaması önemli bir kayıp olarak görülebilir. Çünkü 50’inci sayfadaki bir sayfaya ilk sayfadan başlayarak hiç kimse ulaşmaya çalışmaz. Bunun tam tersi, yani orijinal ve her anlamda özgün içerik paylaşan, ziyaretçinin ilgiyle takip ettiği, kaliteli içerikleri ile farkındalık yaratan web sitelerini ise arama motoru bir bakıma tavsiye eder nitelikte ilk sayfalarda gösterir. Bu durumda doğal olarak çok önemli bir ödül anlamını taşıyor. Özetlemek gerekirse SEO kurallarına azami titizlik gösteren internet sitelerinin ilk birkaç sayfada olmak ile ilk 100 sayfa içerisine bile girememek arasında bir tercih yapması tam manasıyla doğru bir ifade olacaktır.

Seo Kuralları Özgünlük ve Lisanslı Uygulamalar Üzerine Kurulu

Seo kurallarına çok sade bir bakış açısıyla ilk etapta orijinallik ve özgünlük olarak bakabiliriz. Ancak burada lütfen bir yanılgıya düşmeyelim; örneğin paylaşılan makalelerde anahtar kelimelerin olması gerekenden farklı kelimelerden seçilmesi veya anahtar kelime sayısının arama motorlarının kabul ettiği  %2 oranını aşması yine SEO ihlali sayılmaktadır. Dolayısıyla bugün için 250 civarında bulunan SEO kurallar bütününü, milyonlarca sitenin uygulaması zorunludur, en azından web sayfasının mantığı zaten ziyaretçi olduğuna göre ziyaretçisi olmayan bir web sayfasının da hiçbir anlamı olmayacaktır.  Şimdi dilerseniz dış SEO açısından birkaç kısa örnek sonrasında firmamızın sizlere sunmuş olduğu profesyonel Seo optimizasyonu uygulamalarına geçelim.

Seo Uygulamaları Profesyonellik Gerektirir

Dış seo olarak adlandırılan algoritmada ilk bilinmesi gereken hayati konu bu alanın oldukça riskli birtakım öğeleri içerisinde barındırdığıdır. Bu nedenle web sayfalarının bu alanda yapacakları çalışmalarda çok dikkatli davranması ve sitenin banlanmasına (sitenin aramalardan düşürülmesi) yol açabilecek uygulamalardan kaçınması gerekecektir. Dış Seo çalışmalarının esasını oluşturan backlink uygulamalarını birkaç örnekle aktaralım. Sözgelimi;

  • Forum sitelerinde yapılan paylaşımlar
  • Sosyal medya alanlarındaki link paylaşımları
  • Yoğun ziyaretçi trafiğine sahip sitelerde yapılan yorumlar
  • Video platformlarında paylaşılan içerikler

Gibi daha pek çok uygulama türünü dış SEO uygulaması olarak kabul edebiliriz. Elbette bu örnekler onlarca farklı şekilde çoğaltılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en hayati husus söz konusu yerlerden yağacak olumsuz geri dönüşlerdir. Dolayısıyla dış Seo çalışması web sayfalarının mayınlı alanı olarak kabul edilir. Çünkü en fazla spam site durumu ve banlanma bu çalışmalar sonrasında yaşanıyor.  Arama motorlarının kara listesi, yani spam durumuna ve ilerleyen süreçte sayfanın diskalifiye edilmesiyle son bulacak bir banlanmayı hiçbir ciddi internet sayfası arzu etmez. Peki, bir sayfa spamdan çıkar mı? Belki, fakat düzeltme çalışmaları ayları, hatta yılları alabilir. Ancak banlanan bir sayfa için aynı şey geçerli değildir ve site sahibi maalesef sayfasına  “elveda” demek durumundadır.

Seo Uzmanı Kadromuz Hizmetinizde

Özellikle ticari hedefleri bulunan firmalara ait web sayfalarının bu kadar risk barındıran ve dikkat gerektiren konularda hata yapmamaları konusunda kurumsal çalışmaları ile firmamızın hizmetlerinden yararlanmalarını öneriyoruz. Çünkü karmaşık ve riskli bu çalışmaları Seo uzmanı kadrosu ile firmamız son derece makul fiyatlarla gerçekleştirmektedir.  Eğer bu çalışmalar için firmamızı tercih ederseniz, her şeyin yolunda gittiğini zaten aralıksız çalan firma telefonlarınızın yoğunluğundan mutlaka anlarsınız. Lütfen başta Seo optimizasyonu olmak üzere; Google Adwords Reklam Yönetimi, Mobil Uyumlu Web Tasarımı, Yazılım Güncelleme ve Geliştirme, E-Ticaret ve daha pek çok konuda profesyonel uygulamalara imza atan firmamızı aramaktan çekinmeyiniz. Cazip fiyatların eşlik ettiği çeşitli ödeme kolaylıkları ile hizmetlerimizden büyük memnuniyet duyacaksınız.